Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

24 Aralık 2013 Salı

Bir Ace Of Base Yazısı...

Yeni Başlayanlar ve Nostalji Yaşamak İsteyenler İçin 
Ace Of Base Dersleri
 
Bugün kendime tatil verip, benim çocukluk ve ilk gençliğimin efsanelerinden birini anlatıcam. Ne zaman albümlerini dinlerse dinleyeyim aynı keyfi hep duyduğum ve aynı zamanda beni tuhaf bir nostaljiye salan bir gruptan, Ace of Base'ten şarkılar yayınlayıp, yeni başlayanlar ve o zamanları yaşamak isteyen azılı Ace of Base hayranlarına bir de özet geçmeye karar verdim. Az yazı çok şarkı olarak planladığım bu yazı şimdi sizlerin huzurlarınızda…


 Efenim 90’lı yılların fenomen gruplarından Ace of Base İsveç kökenli 3’ü kardeş 1’i sevgili kontenjanından kurulmuş ve 90’lı yılları kasıp kavurmuş dance pop grubu. Son durumları hakkında bilgi vermeden birkaç bilgilendirme yapayım:


- İlk albümleri 1992 yılı çıkışlı Happy Nation ile dünya çapında fenomene dönüşen, Malin nickli Linn (grubun sarışını), Jenny, Buddha lakaplı Ulf (Malin‘in aşna fişnasıydı) ve Joker lakaplı Jonas‘tan (kızların abisi) oluşan grup şekil itibariyle 70‘lerin Abba‘sının 90‘lardaki reenkarne olmuş hali gibiydi. Happy Nation albümüyle deli bir ilgiyle karşılanmış ve dünya çapında şöhrete kavuşmuşlardı. Milyonlarca satan albüm özellikle All That She Wants gibi hitler ötesi, bugün bile herkesi oynatabilen bir parçaya sahipti. Disco pop tarzında bol beatli bu albümden, Happy Nation, The Sign, Wheel Of Fortune, Don‘t Turn Around gibi uluslararası alanda hit olan ve ödül üstüne ödül alan şarkılar çıktı. Sarışın Malin gerek fiziksel görünümü, gerekse güçlü sesiyle Ace Of Base‘in front girl’i ve en ses getiren üyesiydi. Bu nedenle Jjenny grupta yaşının da küçük olması nedeniyle biraz daha ikinci plandaydı. Bu dörtlü resmen 90’ları kasıp kavuran ilk albümleriyle deliler gibi ödüller topladılar, konserler verdiler, klipler çektiler...

- Tabi ki her şöhret olayı gibi, bu şöhret de sıkıntılarını beraberinde getirdi ve 2. albüme hazırlık
döneminde bir gece kızların evine hasta ruhlu bir Ace of Base fanı girip bıçakla kızların annesini yaraladı. Bu olay Malin için bir dönüm noktası oldu ve bu olaydan sonra gruptan ayrılış süreci başladı.

-1995 yılında ikinci albümleri The Bridge çıktığında, dünyada Ace of Base rüzgarları esiyordu. Dance pop tarzında olan ilk albüme göre bu albüm tam anlamıyla soft poptu ve bu albümle ünlerine ün, paralarına para, fanlarına fan kattılar, Malin bu albümde son kez Ace Of Base‘in resmi üyesi olarak tamamıyla göründü. Kliplerde görünüyordu, ancak o geceden sonra Malin uluslararası şöhretin yıkıcılığından dolayı geri plana geçmeye karar verdi ve Jenny grubun front girl‘i olarak ağırlık kazanmaya başladı. Bu albümden Beautiful Life, Never Gonna Say I‘m Sorry, Lucky Love, Ravine gibi hitler çıktı. Ravine şarkısı o korkunç gecenin üzerine yazılmış bir şarkıydı. gene bu albümdeki Strange Ways şarkısı Malin‘in gidişinin haberini verirken, fanlarına ve şimdiye kadar onu destekleyenlere bir teşekkür ve veda notu mahiyetinde bir şarkıdır.

-1998 yılında çıkan Flowers albümünü görenler kapakta Malin’i belli belirsiz bir siluet olarak gördüler, Malin artık konserlere çıkmıyor, vokallerde yer almıyor, kliplerde sadece arkadaki bir gölge olarak görülüyordu. Grubun ağırlığı artık büyümüş olan Jenny‘ye geçmişti. Bu albüm de saf poptu, Life İs A Flower, Always Have Always Will, bir cover parça olan Cruel Summer, Travel To Romantis gibi şarkıların çıktığı bu albümde Ace Of Base artık resmi olarak ilan edilmese de 3 kişiydi.


- Sonraki albüm 2002 yılı çıkışlı Da Capo‘ydu ve önceki albümlere nazaran Ace Of Base‘in yaygınlığı çok daha azalmıştı. Bu albümden Beautiful Morning ve özellikle Unspeakable şarkıları öne çıktı. Bu albümde de Jenny son kez Ace of Base üyesiydi.

- Derken Jenny evlendi, çocuğu oldu, iki de solo albüm yaptı, kitap yazdı, grubun erkekleriyle kavga edip sessiz sedasız gruptan ayrıldı, grubun erkekleri gruba iki tane playboy mankeni görünümlü kız alıp adlarını Ace.Of.Base olarak değiştirip Ace of Base‘i mahvetti ve sonra kızlardan biri ayrıldı, yenisi geldi ama o 90’ların Ace of Base‘inin yerinde yeller esiyor artık. Bu arada sadece bir buçuk albüm Ace of Base üyesi olan Malin hala grubun fanlarınca adından derin bir saygı ve sevgiyle bahsedilen üyesidir.


- Ace.of.Base en son 2009 ya da 2010 yılında The Golden Ratio diye yeni bir albüm yaptı.

All That She Wants bugün bile o çağa yetişememişlerin dilinde olan şarkıdır. Ace Of Base‘in artık nostaljik bir grup olarak adlandırılması, hem büyüdüğümü yüzüme vurmakta, hem de çıkış dönemlerine yetişmiş ve en şaşalı günlerini görmüş bir ace of base fanı olarak beni hüzünlere gark etmektedir.

Biz güzel şarkılarla büyüyen, güzel bir nesildik ve bu şarkılar bana hep o dönemlerimi hatırlatır.

Albüm Albüm Ace of Base klipleri burada:

HAPPY NATION (1992)

ALL THAT SHE WANTSTHE SIGNHAPPY NATIONDON'T TURN AROUND


WHEEL OF FORTUNELIVING IN DANGERTHE BRIDGE (1995)

BEAUTIFUL LIFELUCKY LOVE (U.S.)LUCKY LOVE (ACOUSTIC)NEVER GONNA SAY I'M SORRYSTRANGE WAYSRAVINEFLOWERS (1998)

LIFE IS A FLOWER


ALWAYS HAVE, ALWAYS WILL


CRUEL SUMMERTRAVEL TO ROMANTIS


DA CAPO (2001)

UNSPEAKABLEBEAUTIFUL MORNINGTHE GOLDEN RATIO (2009)

ALL FOR YOU


Hiç yorum yok: