Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

30 Eylül 2013 Pazartesi

GİTTİM, İZLEDİM, YAZDIM – YAŞAR @ JOLLYJOKER İSTANBUL [28 EYLÜL 2013]

BEŞ AYLIK BİR ARANIN ARDINDAN 
RÜYA GİBİ BİR GECE…

 
Bu ülkenin en nevi şahsına münhasır sanatçılarından biridir Yaşar. Sesi, yorumu, şarkıları, duruşu  bir yana, standart popüler şarkıcıların aksine, magazinin alacasına bulaşmamayı yıllardır başaran –hatta kendini aslında biraz fazla gizlediğini düşündüğüm derecede bulaşmayan- buna gerek duymayan, çünkü esas işi olan şarkıları ve müziğiyle yıllardır konuşulan bir isim Yaşar. Hatta müzik dünyasının basına muhalif isimlerinden oldu hep. Düşüncesine, tarzına uygun olmayan hiçbir programa çıkmadı. onu magazin programlarında yeni albüm haberleri dışında görmedik. Öyle ki başkalarının gözümüze gözümüze sokarcasına kameraların karşısında yaşadığı evlilik, doğum, aile ilişkileri vs. gibi haberlerin hiçbiri Yaşar için yapılamadı. Evlilik haberi bile 20 saniyelik bir haber olarak, bir magazinin “teaser”ı kadar yer aldı medyada. Buna rağmen “televizyonda görünmeyen şarkıcı bitmiştir” düşüncesini yıkarcasına konserlerini hala dolduran biri olarak bence çok büyük bir başarıya imza atan bir sanatçı benim gözümde.


En son albümü Eski Yazlar’ı 2010’da çıkardı (2011 Ocak ayında Denizin Tuzu şarkısı eklenmiş “Revised” versiyonu saymıyorum), ancak bu süreyi de boş geçirmedi tabi ki. Saygı albümlerinin de en çok aranılan isimlerinden oldu hep. Üç senedir, ondan albüm bekleyen hayranlarına katkıda bulunduğu albümlerde seslendi. Şöyle bir bakıyorum da, üç senede yorumuyla katkıda bulunduğu albümler:

- Emir Ersoy – Projecto Cubano – “Masal” (2010)
- Kürşat Başar – Keşke Burada Olsaydın – “Kimse Bilmez” (2012)
- Orhan Gencebay ile Bir Ömür – Saygı Albümü – “Yorgun Gözler” (2012)
- Emir Ersoy – Karnaval – “Maskeli Balo” (2013)
- Onur Akın – Onurlu 25 Yıl Saygı albümü – “Firari” (2013)
- Ayça Varlıer – Elif – “Beni Benimle Bırak” Düeti (2013)
- Aysel’in – Aysel Gürel Saygı albümü – “Yine Yeni Yeniden” (2013)
- Ayhan Günyıl – Rengarenk – “Gitme Sana Muhtacım” (2013)

Yeni albümüne geri sayım hızla devam ederken, dün gece Jolly Joker’de sezonun açılış konseri vardı Yaşar’ın. Bu yazıda bu konserin izlenimlerini yazacağım, zira öyle bir gece oldu ki yazmasam yazık…

Yaşar’ın azılı hayranlarından biri olarak, en sonuncusu Mayıs ayında gerçekleştiği ve Haziran ile Temmuz konserleri ülkenin içinden geçtiği koşullarda iptal edildiği için uzun süredir konserine hasret kaldığım Yaşar'ın sezon açılışı konserini iple çektim desem yeridir. Saatleri sayarken, zamanında Yaşar’la iddialaştığımız ve onun “bulamazsın” dediği, benim bulduğum Queen Müzikalinin “We Will Rock You” tişörtü ve Yaşar’ın kapak olduğu ilk Top Pop dergisi ve ilk dönemlerinden kapak olduğu bir Top Pop dergisini de yanıma aldım. Saat 21.00 gibi dış kapıdaydık. Çok geçmeden içeri gidip masamıza yerleştik.

Konser saat 23.15 gibi başladı. Bu arada Yaşar'ın tivitlerinden repertuar değişikliği olduğunu öğrenmiştik. Bu bence gerekliydi. Arada böyle sürprizler konserin heyecanını diri tutmasının yanı sıra, klasikleşmiş şarkıların yanında gündeme gelememiş bazı gizli hitlerin de ortaya çıkmasını sağlaması bakımından önemli bence. Salon kalabalık, insanlar ayaktaydı. Çaktırmadan klavyenin üzerinden repertuara baktım şöyle bir… Ayyy ne şarkılar vardıııı… Konser klasik konser açılış parçası Deniz Yoksulu ile başlarken, üzerinize afiyet ben de dayanamayıp başladım bağırmaya. Yaşar siyah bir gömlek-ceket ile yeşil bir pantolon giymişti. Nasıl özlemişim sahnesini. Konser selamlaşmalarımız ve Hoş geldiniz mesajları eşliğinde sezonun ilk Yaşar konseri de başlamış oldu.

Bilen bilir, Yaşar'ın konserlerde ilk üçü ve son beşi hiç değişmez, aralardaki şarkılar oynar arada, Ama bu konserde ezber bozuldu. İlk şarkının ardından önce Sevda Sinemalarda geldi, sonra Masal ve klasik 3 numaralı konser şarkısı Gel Benimle... Bu sırada elimde tuttuğum Top Pop dergilerini görünce gülüp eliyle yüzünü kapaması çok keyifli bir andı. (Bu şekilde bir kez Bodrum'daki konserde eski bir posterini açtığımda gülüp şarkının sözlerini karıştırmasına neden olmuştum :) ). Arkasından slovlarını peş peşe dizdi, Yaz Bitti, Bela Sevdan, Onun Vedası, Sebepsiz Fırtına, Hasret Ayazları… Masal şarkısına sıra geldiğinde, birlikte olduğumuz dostlarımızdan Ece’nin doğum günü pastasını kesiyorduk. Yaşar'ın en sevdiğim yönlerinden biri vefası ve sahneden zaman zaman isimleri anons ederek bizleri onore etmesi. Ece’nin doğumgününü Yaşar konserinde kutlamayı bu yüzden istemiştim, velakin Yaşar da sahneden Ece’nin doğumgününü kutlamayı ihmal etmedi. Gecenin sürprizlerinden biri Benim Bütün Rüyalarım Seninle oldu, Sevdiğim Şarkılar albümünde yer alan bu şarkıyı Yaşar uzun süredir neredeyse hiçbir konserinde söylememişti -en azından hatırlayamadığım kadar uzak bir tarihte söylemiştir heralde. Ve Denizin Tuzu…

Hayırdır İnşallah şarkısı, bu konserde gitar dehasını konuşturan İlter Kurcala’nın enfes gitar “şovu” ile başladı. Adam öyle bir çalıyor ki, parmaklarını takip edemiyorsunuz. Hayırdır İnşallah şarkısına yepyeni bir soluk geldi İlter Kurcala’nın ekibe dahil olmasıyla. Arkasından ilk yarının son şarkısı Sevda Yükleri geldi. İkinci yarı, Beni Koyup Gitme ile başladı. Her konserin vazgeçilmezi Aldanırım da repertuardaki yerini aldı.

Konserin benim için en anlamlı yanlarından biri, benim tivitırdan birer kuple de olsa söylemesini rica ettiğim, konserlerde çok sık söylemediği Cumartesi, Selvi ve özellikle Devinim şarkılarını ve özellikle Osman kardeşime gittiğine emin olduğum Yaprağın Kaderi şarkılarını birer kuple olarak değil, tamamını söylemesiydi. (Keşke yanız bunun için sevseydim onu :))

Gecenin hoşluklarından biri Yaşar’ın kendi albümünde söylemediği, hiçbir konserinde söylemediği, 2004 tarihli Aynı Mahallenin Çocukları albümünde seslendirdiği Grup Merdiven imzalı "Ara Beni Ara Yar" şarkısına –ki bu gecenin en şok şok şok şarkısıydı-, epeydir sahnede söylemediği İşte Öyle Bir Şey, Ebruli, Seni Severdim gibi albüm dışı şarkılarına da yer vermesiydi.

Divane şarkısının başlamasıyla, Yaşar konserlerinin tanınan isimlerinden Can Özgül’ü sahneye vokale aldı Yaşar. Can Özgül adına Yaşar konserlerinde sık rastlanıyor, Can en sağlam arkadaşlarımdan biri olmasının yanı sıra, müzik çabası ve yeteneğiyle hep destekçisi olacağım bir müzisyen. Allah yolunu açık etsin. Can’la beraber dört şarkı söylediler.

Son şarkılar, On Bir Ay, Vakit Yok Gemi Kalkıyor (ki bu da çok söylenen şarkılardan değildi), Beni Unutma ve –kulis uzak olduğundan, bis olarak Kuşlar- ile gece nasıl olduğunu anlamadan bitiverdi... Yaşar konserleri mantı yapmak gibidir zaten, beklemesi heyecan dolu aylar sürer, bitmesi beş dakika gibi gelir... (Teşbihe gel :))

Özellikle gelen isteklere yer vermeye çalıştığını belirttiği zengin bir repertuar ile başladı yeni sezon ve gerçekten dolu dolu bir sezon açılış konseri oldu. Şimdi önümüzde 5 Ekim Ankara Jolly Joker konseri var, sonrasındaki ilk konser –inşallah- yeni albümün tanıtım konseri olacak ve o da bu sayfalarda yer alacak. Ben ertesi gün boyunca hala bu konserin etkisindeydim. Dilerim size de o duyguyu biraz geçirebilmişimdir. Geçiremediysem, şu videolarda o anları bi nebze de olsa yaşamanızı dilerim...

(Not: Hemen her konserine beraber gittiğimiz A. (41) ve Bircan ile bu konserde de beraberdik tabi ki, yanımızda dostlarımız Soner, Yeşim (a.k.a. @ojeliparmaklar), Ece (a.k.a. @ecceycee) ile birlikte Can, Birgül, Ersen, Eralp’e de bu gece için çok teşekkürler… Dostlarla her konser ayrı bir keyif...)

2 yorum:

Can_Ozgul dedi ki...

Tebrikler tunca.Bu yazılar şuan yaşattıklarının yanı sıra ,yıllar sonrasına taşıyacağımız mutluluklarımız olacak.Hep yazman dileğiyle.

Murat Gil dedi ki...

Harika bir yazı olmuş üstad! Konser istiyor ayrıca İzmir!! Gelsin artık fısıldayın yakaladığınızda kulağına:))